Wielu z nas ma problem z kontrolowaniem spożycia pokarmu. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do dużej ilości różnorodnych potraw, że rzadko jesteśmy głodni. Często jemy tylko to, co jest nam oferowane w fast foodach. Jednak nawet najlepsze produkty domowej roboty nie dostarczą wymaganej ilości składników odżywczych. Powinniśmy uwzględnić w naszych menu bardziej szczegółowe wartości odżywcze, w których będziemy podkreślać odpowiednią ilość różnych produktów.
Zacznijmy od białek i warzyw. Oprócz zalecanej dawki białka możemy dołączyć niewielkie ilości różnych mięs i ziaren. Powinniśmy unikać bardzo tłustych tłuszczów, ponieważ może to prowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Zalecane są w stu procentach warzywa, owoce morza, chude mięso i produkty wegetariańskie, które są dobrymi produktami wyjściowymi. Możemy również spróbować bardziej oryginalnych produktów, takich jak: sery, kiełki, gorczyca, musztarda, tofu czy inne zioła i przyprawy. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie warzywa do rodzaju posiadanych przez nas treści. Należy unikać chudego mięsa, ponieważ może to prowadzić do zwiększonego poziomu jełczenia, podczas gdy najbardziej odpowiednie są bardzo tłuste kawałki. Możemy też spróbować bardziej naturalnych produktów, które oferują sklepy ze zdrową żywnością. Dobrze jest robić własne domowe zupy, sosy, kremy i inne podobne produkty. Możemy też robić zupy z pomidorami, bazylią lub innymi ziołami.
Oprócz zdrowych produktów mięsnych i warzywnych możemy zaoferować również coraz bardziej wyszukane produkty. Należą do nich np. Zupy na zakwasie, pieczywo, sery na bazie garbników roślinnych czy na fusach sojowych, a także bardziej znane pieczywo takie jak: twarożek, biały chleb.